Szkolna wymiana młodzieży polsko-niemieckiej

Od 2003r. Zespół Szkół w Mstowie współpracuje z niemiecką szkołą Rhönschule Gersfeld, z którą wspólnie realizuje program polsko-niemieckiej wymiany szkolnej. W szkolnej wymianie młodzieży biorą udział gimnazjaliści. Liczba uczestników spotkania to ok.40 uczniów. Projekt składa się z dwóch części: ze spotkania w Niemczech oraz z rewizyty w Polsce. Spotkania młodzieży polsko-niemieckiej odbywają się raz w roku. Jedna wizyta trwa ok.7-8 dni. Uczniowie są zakwaterowani u rodzin.

Od 2009r. koordynatorem szkolnej wymiany młodzieży jest mgr Aleksandra Bekus, która odpowiedzialna jest za wszelkie inicjatywy i działania w tym projekcie.

Cele szkolnej wymiany młodzieży polsko-niemieckiej realizowanej w Zespole Szkół w Mstowie to :
• Zdobycie nowych znajomości i kontaktów młodzieży oraz opiekunów z zagranicą.
• Wykorzystanie uczonego języka obcego w praktyce i życiu codziennym.
• Włączanie dyrekcji szkoły, innych nauczycieli oraz rodziców w organizacje spotkania młodzieży szkół partnerskich .
• Rozwijanie metody projektu edukacyjnego.
• Kontakt z żywym językiem.
• Wspólne spędzanie wolnego czasu.
• Poznanie kuchni regionalnej.
• Uczenie się bycia dobrym gospodarzem i/lub miłym gościem.
• Rozszerzanie i pogłębianie istniejącej wymiany młodzieży, pojednanie i wspieranie wspólnej odpowiedzialności polskiej i niemieckiej młodzieży za kształtowanie przyszłości wolnej Europy na podstawie podobieństw i różnic obyczajów danego kraju.
• Rozwijanie powstałych kontaktów, aby przyczynić się do trwałej współpracy między obydwoma krajami.
• Nawiązanie prywatnych kontraktów i przyjaźni.
• Tworzenie perspektywy trwałej współpracy.
• Poznawanie tradycji narodowej.
• Konfrontacja z stereotypami oraz ich niwelowanie.
• Poznanie przez uczestników niemieckich zjawiska holocaustu na tle wydarzeń II wojny światowej i okupacji w Polsce, kształtowanie świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci, uświadomienie uczniom wymiaru ludzkiego okrucieństwa, a z drugiej strony wizerunek ludzi umierających bez prawa do godności, budzenie szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka bez względu na rasę i wyznanie oraz poznanie martyrologii narodu polskiego i żydowskiego oraz innych narodów podczas II wojny światowej.

Podczas spotkań w Niemczech młodzież z Zespołu Szkół w Mstowie brała udział w warsztatach szkolnych , na zajęciach np. na lekcjach geografii , j. angielskiego oraz w zawodach sportowych. Uczniowie zwiedzili również miasto i katedrę w Fuldzie. Interesująca również była prelekcja pieczenia chleba w piekarni Genslera, gdzie uczestnicy mogli później przygotować własne wypieki. Wędrówka na Wasserkuppe oraz zwiedzanie Muzeum Lotnictwa była ciekawym punktem programu. Najciekawszym jednak przeżyciem była wizyta w kopalni soli w Merkers, w której uczestnicy wymiany szkolnej 500 m pod ziemią przemierzyli 20 km na ciężarówkach , zwiedzając po drodze kryształową grotę i komorę z największą na świecie koparką podziemną.

Dla gości z Niemiec przygotowane zostały wspólne wyjazdy do Krakowa, gdzie młodzież zwiedziła Muzeum Podziemne. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie kopalni soli w Wieliczce oraz klasztoru na Jasnej Górze. w Częstochowie. Najważniejszym punktem spotkania młodzieży polsko-niemieckiej była wizyta w miejscu pamięci oraz zorganizowanie w szkole Dnia Wolności. Oprócz zwiedzania i wspólnego poznawania historii zostały zorganizowane również inne atrakcje takie jak: zawody sportowe na boisku Warta Mstów, wspólne grillowanie i dyskoteka. Największym jednak przeżyciem dla młodzieży był wspólny wyjazd na mecz piłki ręcznej Polska- Czarnogóra, podczas którego młodzież niemiecka wiernie kibicowała polskim zawodniczkom.

Głównym źródłem finansowania projektu jest organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM). PNWM jest pierwszą dwunarodową, polsko-niemiecką organizacją posiadającą osobowość prawną organizacji międzynarodowej. Utworzona została w roku 1991 przez rządy Polski i Niemiec, które w formie umowy międzynarodowej przekazały PNWM swoje kompetencje w zakresie wspierania szkolnej polsko-niemieckiej wymiany młodzieży . Projekt jest współfinansowany również przez rodziców i sponsorów.

Drukuj stronę » wstecz