Logo
Slogan

NAUKA W DOMU WSKAZÓWKI DLA UCZNIÓW I RODZICÓW / 2020-03-24

Jak się uczyć w domu?

W związku zaistniałą sytuacją i przejściem na nauczanie zdalne przygotowaliśmy kilka ważnych informacji dla rodziców oraz uczniów, dotyczących organizacji nauki na odległość, przy uwzględnieniu higieny pracy uczniów oraz zasad bezpieczeństwa w sieci.

Skrótowe informacje dotyczące motywacji do nauki oraz higieny pracy przy komputerze przygotowane są w formie graficznej. Można je wydrukować i powiesić w widocznym miejscu w domu.

 

Jak się uczyć w domu?- wskazówki dla uczniów

  • Wymyśl i zapisz sobie plan dnia:
    • ustal godzinę o której wstajesz
    • zaznacz czas podczas którego zajmujesz się lekcjami
    • oddziel czas, który przeznaczasz na rozrywkę (filmy, gry itd.)
  • Rozplanuj sobie zadania, które otrzymałeś od nauczycieli:
    • zacznij od tych, które mają podane termin do kiedy muszą być zrobione
    • dokładnie przemyśl ile czasu potrzebujesz na zadania (lepiej założyć, że potrzebujesz więcej czasu, niż za mało)
    • jeśli masz czas na wykonanie zadania np. do czwartku, zaplanuj, że zrobisz je do wtorku czy środy - nie zostawiaj na ostatni moment, po co się stresować :)
    • nie planuj zbyt wielu zadań, lepiej odnosić małe sukcesy realizując dzienny plan, niż nie zrealizować założeń czy “zarwać nockę”
  • Zrób sobie planner - nie licz na to, że wszystkie terminy zmieścisz w głowie :) Możesz do tego wykorzystać dużą kartkę papieru, tablicę korkową lub aplikacje (np. google kalendarz).
  • Zaplanuj gdzie będziesz się uczył! Wybierz sobie miejsce, np. biurko, stół itd. Ważne, abyś w tym miejscu mógł skupić się na lekcjach. Jeśli możesz to nie wybieraj miejsca, w którym ktoś w tym samym czasie ogląda telewizję. Wybierając miejsce pamiętaj też o swoim zdrowiu, na kanapie może być wygodnie przez pół godziny, potem Twój kręgosłup już nie będzie zadowolony.
  • Nie odrywaj się od pracy. Jeśli zaplanowałeś sobie czas na wykonywanie zadań staraj się go wykorzystać w całości. Przed nauką przygotuj sobie coś do picia czy do jedzenia. Wyłącz lub wycisz telefon, tak aby nie rozpraszały Cię kolejne wiadomości od kolegów. Jeśli musisz się do kogoś odezwać, bo nie jesteś pewny jak wykonać zadania, zostaw to sobie na koniec i dopiero wtedy weź telefon.
  • Trudno Ci się skupić? Nie umiesz pracować kilka godzin w domu bez odrywania się od pracy? Wypróbuj aplikacje, które mogą Ci pomóc. W takim przypadku telefon miej przy sobie, ale wycisz powiadomienia z facebooka czy z konwersacji. Co warto zatem wypróbować?
  • Mechaniczny Pomidor - jeśli lubisz nagradzać się krótkimi przerwami w trakcie pracy (każde przepracowane 25 minut to zasłużona przerwa :) )
  • StayFocusd - ogranicz sobie czas, który spędzasz na tzw. “pożeraczach czasu” (np. facebook, youtube, netflix itd.)
  • https://www.rainymood.com/ - jeśli lubisz pracować gdy pada deszcz za oknem wypróbuj tą stronkę,
  • https://www.mindmeister.com/ - stwórz swoje mapy myśli, aby lepiej opanować

 

 

 

POMOC W NAUCE – wskazówki dla rodziców

Pomoc rodziców powinna zasadniczo polegać na dopilnowaniu, aby dziecko uczyło się o ustalonej porze dnia oraz aby wiedziało, czego ma się uczyć. W przypadku młodszych lub mniej samodzielnych dzieci konieczne może być ściągnięcie materiałów ze strony szkoły. Jeśli jest to możliwe, dobrze jest wspólnie z dzieckiem ustalić plan wykonania zadań, a następnie kontrolować, czy dziecko ten plan realizuje, w tym czy pamięta o robieniu sobie przerw.

Jeśli jednak uczeń nie rozumie czegoś lub mimo czynionych prób nie może sobie poradzić z jakimś zagadnieniem, trzeba mu pomóc. Nie należy jednak spieszyć się od razu z gotowym wyjaśnieniem, lecz raczej pokierować za pomocą pytań i poleceń jego rozumowaniem, czasem wskazać odpowiednią lekturę albo naprowadzić na właściwą drogę, tak aby uczeń sam znalazł rozwiązanie.

Pomocne dla dziecka będą częste pochwały, które motywują do dalszej pracy. Wystrzegać się trzeba natomiast rygorystycznych nakazów i gróźb. Zbytni rygor i despotyczne dyrygowanie dzieckiem hamuje rozwój jego samodzielności, utrudniając mu tym samym naukę. Jednocześnie należy pogodzić się z tym, że dziecko nie pojmuje nauki jako najciekawszego i najprzyjemniejszego spędzania czasu. Rodzic powinien mu wytłumaczyć, że chociaż nauka nie jest tak przyjemna jak gry komputerowe, jest jego obowiązkiem, a dodatkowo jest konieczna dla jego dalszego rozwoju.

Komfortowe warunki domowe nie zapewnią dziecku sukcesu w nauce, jeżeli rodzice są obojętni lub mają lekceważący stosunek do szkoły, nauczycieli czy nauki dziecka. Dzieciom w młodszym wieku szkolnym pomoc rodziców w odrabianiu prac domowych daje poczucie bezpieczeństwa, radości, zadowolenia, kształtuje się ogromna więź uczuciowa. Dziecko wyrastające w atmosferze miłości, poszanowania dla nauki i wysiłku w nauce utwierdzi się w przekonaniu, że nauka jest ważna i potrzebna. Rodzic poprzez zainteresowanie nauką dziecka, kontrole, rozmowy, objaśnianie problemów, wyrabia stosunek systematyczności, pilność i sumienność. Pozytywne nastawienie, mówienie o nauce spokojnie i z entuzjazmem wpływa na efektywność wyników w nauce.

 



wstecz
^ do góry