Logo
Slogan

Erasmus+ Edukacja szkolna / 2021-02-18

Szkoła Podstawowa im.Tadeusza Kościuszki w Mstowie została beneficjentem programu europejskiego Erasmus+ Edukacja szkolna – akcja KA229 w 2018 r. i w ramach tego programu realizowała międzynarodowy projekt przez okres dwóch lat od września 2018 r. do czerwca 2020 r. Projekt "The European Heritage" – "Europejskie Dziedzictwo" skoncentrowany był na literaturze, muzyce i architekturze europejskiej.

W projekcie brały udział następujące kraje : Hiszpania (koordynator projektu),

Polska, Rumunia,Turcja i Włochy.

 

W projekcie brali udział uczniowie klas szóstych i siódmych naszej szkoły.

Uczniowie szkół partnerskich pod kierunkiem nauczycieli wspólnie tworzyli scenariusze przedstawień w oparciu o literaturę klasyczną wszystkich pięciu krajów.

Na podstawie tych scenariuszy powstało pięć spektakli w języku angielskim, które były wystawiane podczas spotkań wyjazdowych uczniów.

 

 

Uczniowie byli nie tylko aktorami, ale i muzykami akompaniującymi przedstawienia grając na różnych instrumentach muzykę historycznie powiązaną z epoką, z której pochodziło dzieło literackie. Elementem każdego spektaklu był taniec narodowy odtańczony przez wszystkich uczestników przedstawienia. Wszystkie spektakle zostały zarejestrowane na nagraniach wideo.

 

Ważnym elementem projektu była również architektura europejska, dlatego też podczas spotkań młodzież zwiedzała europejskie zabytki, a sceną dla niektórych spektakli były miejsca o historycznym znaczeniu.

 

Celem projektu było :

  • poznanie kultury europejskiej
  • nawiązanie kontaktów i przyjaźni międzynarodowych
  • rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim
  • rozwijanie talentów aktorskich i muzycznych
  • rozwijanie umiejętności pracy w grupie

 

Nauczyciele krajów partnerskich spotkali się po raz pierwszy w dniach 21-23 listopada

2019 r. w Walencji (Hiszpania), aby zaplanować działania projektowe na okres dwóch lat. Podczas konferencji uczestniczyli w warsztatach teatralnych oraz warsztatach pracy z multimediami i technologiami informatycznymi.

 

Pierwsza mobilność uczniów miała miejsce w dniach 4 - 8 lutego 2019 również w Walencji. Uczniowie przygotowali przedstawienie na podstawie powieści "Łazik z Tormesu"

Dużą atrakcją pobytu w hiszpańskim mieście było zwiedzanie Miasta Nauki i Sztuki, jednego z najbardziej interesujących miejsc w Walencji, a w nim Muzeum Nauki Księcia Filipa, Pałacu Sztuki Królowej Zofii oraz największego w Europie Oceanarium.

 

Drugie spotkanie młodzieży odbyło się w naszej szkole w Mstowie w dniach 13 – 17 maja 2019 r.

Gościliśmy u nas uczniów z czterech krajów partnerskich. Spektaklem wystawianym w Mstowie była "Zemsta" Aleksandra Fredry. Nasi goście zwiedzali Zamek Królewski na Wawelu, Kopalnię Soli w Wieliczce oraz Jasną Górę.

 

Następnie uczestnicy projektu spotkali się w Bukareszcie (Rumunia) 25 -29 listopada 2019, gdzie przygotowali spektakl na podstawie powieści Ion Luca Caragiale "On the Road with Caragiale"

Podczas pobytu w Rumunii uczniowie brali udział w wycieczkach do Zamku Królewskiego w Peles, Zamku Drakuli w Bran oraz zwiedzali interesujące miejsca w Bukareszcie.

Czwarta mobilność miała mieć miejsce w Stambule (Turcja) w dniach 2 - 6 marca 2020, a wystawianym spektaklem był "The flying man" autorstwa Hezarfen Ahmet Çelebi. Niestety z powodu zagrożenia pandemicznego Covid-19 w Stambule spotkało się tylko dwóch partnerów Hiszpania i Turcja. Uczniowie naszej szkoły byli bardzo zaangażowani w przygotowania do spektaklu, ale siła wyższa uniemożliwiła im wyjazd do Turcji

 

Ostatnia mobilność do Porto Viro (Włochy) została odwołana z powodu pandemii.

Zajęcia projektowe odbywały się online od marca do czerwca 2020. Uczniowie brali udział w warsztatach aktorskich oraz nagrywali w swoich domach scenki ostatniego przedstawienia

"Sługa dwóch panów" autorstwa Carlo Gondoni. Z nadesłanych nagrań uczniów został zmontowany film, który przedstawiał działania projektowe.

 

W czasie mobilności organizowane były konkursy z nagrodami w różnych kategoriach :

logo projektu, taniec narodowy, strój narodowy oraz najciekawszy zabytek.

Relacje z wszystkich aktywności projektowych umieszczane były na stronie internetowej projektu.

https://mmgiaccaglia.wixsite.com/theheritageproject

 

Strony internetowe dla każdego z klasycznych dzieł literackich oraz muzyki i kompozytora powiązanego z epoką zostały utworzone przez każdy z krajów partnerskich. Nasza szkoła przygotowała stronę internetową poświęconą "Zemście" Aleksandra Fredry.

https://olgaannawiewiora.wixsite.com/revenge

 

W czasie realizacji projektu uczniowie naszej szkoły poznali kulturę europejską, rozwinęli talenty aktorskie i muzyczne oraz umiejętności językowe. Nawiązali także przyjaźnie z uczniami z krajów partnerskich. Podczas mobilności w Mstowie cała społeczność szkolna uczestniczyła w wydarzeniach związanych z projektem.

 

Nauczycielami zangażowanymi w działania projektowe byli :

Piotr Ujma, Małgorzata Jaksender, Olga Wiewióra, Monika Błachowicz,

Gabriela Wysocka - Rozenberg, Małgorzata Porębińska – Niesmaczny, Urszula Zagrzewska,

Beata Górecka - Grabara, Karolina Tyras, Tomasz Derda, Aneta Pałczyńska

Teresa Nowakowska, Adriana Olech, Piotr Kosiński, Katarzyna Błachowicz i Patrycja Ciastko.

 

Działania projektowe z dużym zaangażowaniem wspierali rodzice naszych uczniów.

Podczas mobilności w Mstowie bardzo serdecznie ugościli uczniów z krajów partnerskich zapewniając im dobrą opiekę i wiele atrakcji.

 

 

Opracowała :

Małgorzata Jaksender

 

 

 



wstecz
^ do góry