JAKUB BANAŚ –Finalista Międzypowiatowego Konkursu Historycznego / 2019-03-27

Jakub Banaś, uczeń klasy V A Szkoły Podstawowej w Mstowie został jednym z dziesięciu , finalistą Międzypowiatowego Konkursu Historycznego „Czy znasz historię Częstochowy i regionu częstochowskiego”. Konkurs został zorganizowany przez SP nr 42, SP nr 15           w Częstochowie, Muzeum Częstochowskie, Archiwum Państwowe w Częstochowie , pod patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy, Starosty Częstochowskiego i Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie oraz wójtów gmin, m.in. Wójta Gminy Mstów, pan Tomasz Gęsiarz. Opiekunem Jakuba jest nauczycielka historii SP Mstów, mgr Wioletta Derda. Serdecznie gratulujemy Jakubowi i życzymy dalszych sukcesów w nauce.

W tym roku w kategorii szkół podstawowych , w tym gimnazjalnych, rywalizowało ponad 144 uczniów placówek z: Częstochowy oraz powiatów częstochowskiego, myszkowskiego i lublinieckiego.

I etap konkursu odbył się 16 października 2018 r. w siedzibach szkół biorących udział w konkursie.

II etap odbył się 14 grudnia w SP nr 42 w Częstochowie.

Finał odbył się 8 marca 2019 r. w ratuszu, obecnej siedzibie Muzeum Częstochowskiego. Składał się z części pisemnej oraz odpowiedzi ustnych 10 finalistów w kategorii szkół podstawowych oraz gimnazjalnych.

Przed finałem uczniowie uczestniczyli w warsztatach historycznych, pt:80 rocznica wybuchu II wojny światowej, organizowanych przez pracowników Muzeum Częstochowskiego oraz Archiwum Państwowego w Częstochowie.

Dnia 22 marca 2019 roku w ratuszu wręczono nagrody laureatom, m.in. przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Prezydenta Miasta Częstochowy , Muzeum w Częstochowie, Archiwum, IPN, Gaude Mater, regionalnych organizacji turystycznych, lokalnych grup działania, prezes Stowarzyszenia „Partnerstwa Północnej Jury”, pani Halina Palarz oraz sponsorzy.