Kursy dokształcające dla nauczycieli języka angielskiego i niemieckiego akcji KA1 programu Erasmus / 2019-10-04

DUBLIN, IRLANDIA

22.07.2019-02.08.2019

Kurs językowo-metodyczny „Talking to People: Inquiry-based and Cooperative Methodology”

dla nauczycieli języka angielskiego

Uczestniczkami kursu były trzy nauczycielki języka angielskiego- pani Anna Kluźniak, pani Gabriela Wysocka-Rozenberg oraz pani Małgorzata Porębińska-Niesmaczny.

Celem było podniesienie poziomu języka angielskiego i jakości nauczania, uczestnicząc we wspólnych projektach opartych na dociekaniach, warsztatach, seminariach i wywiadach „z ludźmi”. Obszary kursu, takie jak społeczeństwo irlandzkie, edukacja, literatura, sztuka, historia, geografia itp. pomogły uczestnikom poznać irlandzką kulturę i sposób życia w wielokulturowym otoczeniu europejskim. Pomogło to nauczycielom we wspieraniu nabywania przez uczniów kluczowych kompetencji i upowszechniania ich wiedzy. Sesje promowały interakcję między uczestnikami całego programu. Wizyty kulturalne w miejscach o znaczeniu archeologicznym, artystycznym i historycznym zwiększyły doświadczenie kulturalne uczestników. Ponadto, nauczycielki miały możliwość doświadczenia irlandzkiego piękna przyrody podczas wycieczki na Moherowe Klify oraz do Galway, jak również malowniczych Glendalough i Kilkenny.

WIEDEŃ, AUSTRIA

15.07.-26.07. 2019

Kurs dokształcający dla nauczycieli niemieckiego

W dniach 15.07.-26.07. 2019 pani Aleksandra Bekus wzięła udział w kursie metodycznym dla nauczycieli języka niemieckiego. Głównym celem tego kursu było odświeżenie znajomości języka niemieckiego ; rozwijanie umiejętności językowych , metodycznych oraz dydaktycznych ; wymiana doświadczeń z nauczycielami z innych krajów oraz lektorami szkoły językowej ActiLingua. Częścią kursu były też zajęcia, na których zostały zaprezentowane aktualne informacje dotyczące Austrii, krajów niemieckojęzycznych oraz literatury niemieckojęzycznej, a przede wszystkim nowe pomysł i rozwiązania , które chętnie zastosuję w praktyce na moich zajęciach.

Ponadto kurs oferował możliwość uczestniczenia w programie kulturalno-rozrywkowym : zwiedzanie Wiednia z przewodnikiem, wykłady na różne tematy, wieczory video, wspólne gotowanie i przygotowanie regionalnych potraw, nauka Walca Wiedeńskiego , wizyta w tradycyjnej gospodzie (Heuriger) czy impreza powitalna. Jeden wieczór w tygodniu przeznaczony był na wyjście na wspólny obiad dla wszystkich nauczycieli niemieckiego.
W weekend wzięłam udział w wycieczce do Salzburga, organizowanej przez szkołę językową