MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA / 2020-11-27

,, Młody człowieku!

To nie zabawa-masz prawo wiedzieć, jakie masz prawa.

Na samym wstępie, uwierz z ochotą, że jesteś młodą, ludzką istotą.

Nikt nie ma prawa bić Cię, wyzywać, szturchać, obrażać lub Ci ubliżać.

Możesz się uczyć i bez wątpienia rozwijać talent i uzdolnienia

W dniu 20 listopada 2020 roku przypadła kolejna rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Dzień ten z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka został przez Sejm Rzeczpospolitej Polski uznany za Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w ramach edukacji polonistycznej oraz społecznej w klasach 2a, 3b, 5a i 7c zostały przeprowadzone zajęcia dotyczące życia i działalności Janusza Korczaka, a przede wszystkim jego światopoglądu. To właśnie Januszowi Korczakowi (Henrykowi Goldszmitowi, ponieważ tak brzmiało jego nazwisko) przypisuje się tytuł Obrońcy Praw Dziecka. Całe jego życie wypełniała walka o dobro, sprawiedliwość i ochronę praw dziecka oraz poznanie jego potrzeb. Najważniejszym motywem działalności i twórczości J. Korczaka zawsze były prawa każdego dziecka do życia, godnego poziomu i warunków wychowania. Pisał o konieczności zapewnienia dzieciom odpowiedniej jakości życia w sferze potrzeb fizycznych, emocjonalnych, intelektualnych i społecznych.

Janusz Korczak - adwokat praw dziecka całym swym życiem dał obraz ogromnego szacunku do dziecka, jako pełnoprawnego członka społeczeństwa.

Uczniowie podczas zajęć przybliżyli wiedzę na temat tej ważnej postać poprzez obejrzenie prezentacji multimedialnej, fragmentów filmu w reżyserii Andrzeja Wajdy pt. „Korczak”. Na podsumowanie uczniowie wykonali portrety Wielkiego Przyjaciela Dzieci. Zajęcia zorganizowały: mgr Aneta Pałczyńska oraz mgr Beata Sieradzka.

- Dziecko ma prawo być sobą.

Ma prawo do popełniania błędów.

Ma prawo do posiadania własnego zdania.

Ma prawo do szacunku.

„Nie ma dzieci, są ludzie”- pisał Janusz Korczak