Logo
Slogan

Młodzi historycy Mstowa i regionu częstochowskiego z sukcesami / 2023-05-22

Młodzi historycy Mstowa i regionu częstochowskiego z sukcesami , reprezentanci Gminy Mstów ze Szkoły Podstawowej w Mstowie.

Igor Żak , uczeń klasy VI b Szkoły Podstawowej w Mstowie, był najlepszy wśród dziesięciu finalistów i zajął I miejsce podczas XXII Międzypowiatowego Konkursu Historycznego „Czy znasz historię Częstochowy i regionu częstochowskiego”.

Ponadto uczniowie : Adam Kaplan , uczeń klasy VI b i Bartosz Walkowiak , uczeń klasy VIII d otrzymali tytuł finalisty, czyli wywalczyli miejsce w ścisłej elitarnej dziesiątce najlepszych znawców historii regionu częstochowskiego .

 

Igora , Adama i Bartosza przygotowała do trzech etapów konkursu nauczycielka historii w Szkole Podstawowej w Mstowie, mgr Wioletta Derda.

Konkurs został zorganizowany przez: SP nr 42, SP nr 15 w Częstochowie, Muzeum Częstochowskie, Archiwum Państwowe w Częstochowie, pod patronatem:

- Prezydenta Miasta Częstochowy,

- Starosty Częstochowskiego,

- Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie,

- oraz Wójtów gmin, m.in. Wójta Gminy Mstów, Tomasza Gęsiarza.

Wśród sponsorów i wspierających konkurs są również Partnerstwo Północnej Jury, różne lokalne grupy działania z innych gmin oraz Instytut Pamięci Narodowej. Działania z zakresu edukacji regionalnej wspiera dyrekcja Szkoły Podstawowej w Mstowie.

W konkursie rywalizują uczniowie z powiatów: częstochowskiego, myszkowskiego i lublinieckiego. I etap konkursu odbył się w październiku w siedzibach szkół biorących udział w konkursie. II etap odbył się w grudniu w SP nr 42 w Częstochowie, natomiast finał miał miejsce w marcu w ratuszu, obecnej siedzibie Muzeum Częstochowskiego. Składał się on z części pisemnej oraz odpowiedzi ustnych 10 finalistów w kategorii szkół podstawowych .

Przed finałem uczniowie uczestniczyli w warsztatach historycznych dotyczących wybuchu i przebiegu Powstania Styczniowego , w 160 rocznicę tego wydarzenia, zorganizowanych przez pracowników Muzeum Częstochowskiego oraz Archiwum Państwowego w Częstochowie. W trakcie warsztatów młodzi historycy byli zachwyceni wiadomością dotyczącą historii Mokrzeszy . Otóż niejaki Walenty Józef Wincenty Zwierkowski, który urodził się 20 lutego 1788 w Mokrzeszy jako syn Ignacego Zwierkowskiego (adiutanta Kazimierza Pułaskiego) i Marianny Teodory z Kałuskich, był polskim publicystą niepodległościowym, politykiem , uczestnikiem wojen napoleońskich i powstania listopadowego w stopniu majora, wolnomularzem, trzykrotnie posłem na Sejm (1825, 1830 i 1830–1831).

Co najważniejsze , na jego wniosek połączone Izby Senatorska i Poselska uchwaliły, że „kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym”.

Walentego Zwierkowskiego można więc uważać za współtwórcę naszej barwy i flagi narodowej.

Gratulujemy wiedzy i sukcesów!

 

 

 

Galeria zdjęć



wstecz
^ do góry