„Młodzież zapobiega pożarom” / 2019-04-03

2 kwietnia w Szkole Podstawowej w Mstowie po raz czwarty odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Głównym celem OTWP jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych kl. IV-VI SP oraz kl. VII-VIII i III gimnazjum. Łącznie wzięło w nich udział 31 uczestników. Organizatorami przedsięwzięcia była Gmina Mstów oraz Zarząd Gminny OSP. Koordynatorami konkursu byli Justyna Klimczak (SP Mstów) i Adam Równiak (Gmina Mstów). Ponadto w organizację włączyli się: Pani Ewa Wójcikiewicz i Pani Urszula Zagrzewska, jednostka OSP Mstów oraz dh Marek Wróbel, który jest inicjatorem przeprowadzenia eliminacji OTWP na terenie gminy Mstów. Konkurs uświetnili swoją obecnością: Wójt Gminy Mstów Tomasz Gęsiarz, Prezes Gminny OSP RP dh Wiesław Kyzioł, Komendant Gminny OSP RP dh Marek Wróbel, Zastępca Wójta Gminy Mstów Małgorzata Grabowska oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Mstowie Beata Miry.

W tegorocznych zmaganiach wzięli udział: Nikola Bajor, Jakub Banaś, Grzegorz Bednarek, Dominik Błachucki, Dawid Chromiak, Julia Dąbrowska, Maciej Gajosek, Kacper Gawęda, Julia Gęsiarz, Bartosz Grabowski, Maksymilian Gradzik, Amelia Jaksender, Zuzanna Kabaj, Mikołaj Kalota, Paulina Kapral, Kacper Kowalczyk, Tomasz Kluźniak, Piotr Kubik, Miłosz Leśniak, Hubert Nowakowski, Weronika Oberska, Adrian Pardela, Jakub Pikiel, Kacper Raczyński, Dominik Sawicki, Maja Symula, Michał Sypuła, Kacper Szabat, Wiktoria Śpiewakowska (ZSP Jaskrów), Karol Trusiuk i Bartłomiej Wojna. Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej służy przede wszystkim promowaniu wśród dzieci i młodzieży: - znajomości przepisów przeciwpożarowych, - zasad postępowania na wypadek powstania pożaru, - praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarową, - poznawania tradycji, historii i organizacji ochrony przeciwpożarowej. Na podstawie regulaminu OTWP jury po dokonaniu oceny prac pisemnych i przeprowadzeniu dogrywki ogłosiła następujące wyniki:

Kat. kl. IV-VI SP

DOMINIK SAWICKI kl. VI A

JULIA DĄBROWSKA kl. V A

GRZEGORZ BEDNAREK kl. V A

Kat. kl. VII-VIII SP i III Gimnazjum

HUBERT NOWAKOWSKI kl. III C

MIŁOSZ LEŚNIAK kl. VIII A

TOMASZ KLUŹNIAK kl. VIII C

Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy i słodką niespodziankę. Natomiast dla zwycięzców przygotowano atrakcyjne nagrody, które ufundował Wójt Gminy Tomasz Gęsiarz. Niewątpliwie miłym akcentem wydarzenia były również krótkie warsztaty na zewnątrz przeprowadzone przez druhów z OSP Mstów. Miały one na celu zapoznanie młodych adeptów pożarnictwa z ekwipunkiem i uzbrojeniem osobistym strażaka, jak również z wyposażeniem samochodu ratowniczo-gaśniczego.

Zdjęcia: Patryk Cichoń, Justyna Klimczak