,,Światowy Dzień Pluszowego Misia” / 2020-12-01

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.
Po raz kolejny postanowiliśmy uczcić to święto w klasach 0-III w sposób szczególny. W dniu 25.11.2020r. wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele dzieci, opuścili swoje zaciszne kosze ,szafki, półki i zasiadły wraz z uczniami przed monitorem komputera w czasie nauki zdalnej . Celem całego przedsięwzięcia było między innymi: przybliżenie dzieciom w sposób bardzo przystępny historii pluszowego misia, przedstawienie w formie prezentacji multimedialnej różnych sylwetek misiów, zachęcanie do poszanowania zabawek.

Przypomnijmy, że Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej. W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych zabawek i rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka. Dlatego w tym dniu naszym najmłodszym dzieciom z klas O-III, w czasie nauki zdalnej, towarzyszył ulubiony, maleńki, mały, duży a nawet bardzo duży miś. Wychowawcy klas przygotowali dla uczniów szereg zadań plastyczno-technicznych różnymi technikami. Były portrety misia malowane farbami, rysowane kredkami, były misiowe wyklejanki, kukiełki i ćwiczenia z misiem w czasie zajęć fizycznych.

Misiowe towarzystwo sprawiło, że lekcje prowadzone w aplikacji Teams minęły szybko, miło i bardzo przyjemnie.