825-lecie Mstowa, stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, Święto Edukacji Narodowej / 2018-10-18

Dnia 16 października 2018r. w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Mstowie w hali sportowej odbyło się przedstawienie, podczas którego świętowaliśmy wielkie wydarzenia. 825-lecie Mstowa, stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, Święto Edukacji Narodowej oraz czterdziestą rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II.

Na uroczystość zostali zaproszeni liczni goście reprezentujący władze państwowe, powiatowe, gminne, rodzice oraz mieszkańcy Gminy Mstów. Swą obecnością zaszczycili nas: Poseł na Sejm RP Lidia Burzyńska, przedstawiciel posłanki na Sejm RP Haliny Rozpondek, przedstawiciel Starosty Częstochowskiego Krzysztofa Smeli, Wójt Gminy Mstów Tomasz Gęsiarz, Radni powiatowi, Radni Gminy Mstów, Proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Mstowie ks. Dawid Kover, przedstawiciele Straży Pożarnych, Policji, służby zdrowia, sołtysi Gminy Mstów.

Uczniowie Szkoły w Mstowie zaprezentowali w niezwykły sposób historię naszej „Małej ojczyzny”. Przywołane zostały sylwetki Polaków, którzy swoją postawą i determinacją dążyli do odzyskania niepodległości. Droga Polski do jej odzyskania była kręta i niosła ze sobą wiele ofiar, jednakże dla przyszłych pokoleń jest świadectwem właściwej postawy obywatelskiej i dowodem na to, że „Niepodległość” nie jest rzeczą daną raz na zawsze a jej utrzymanie wymaga wiele wysiłku.

Szkoła w Mstowie już kolejny raz zwróciła uwagę, że regionalizm, czyli świadomość tego w jakim miejscu i w jakiej społeczności dane jest nam żyć, to niezwykle ważny element wychowania młodych ludzi.

Podczas uroczystości zaprezentowany został film przedstawiający historię Mstowa sięgającą XII wieku. Dzięki tej prezentacji można było zobaczyć, że na przestrzeni wieków Mstów był miejscem, w którym decydowano o dalszych losach kraju o czym świadczą: synod biskupów 1212r., czy wizyty królów: Władysława Łokietka, jego syna Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełło i królowej Bony Sforzy. Swą obecnością zaszczycili naszą miejscowość również Święty Stanisław - biskup krakowski, biskup Wincenty Kadłubek. Mstów był ważnym miejscem na szlaku handlowym. Istniało tu kilka targów, karczma, komora celna, młyn, warsztaty rzemieślnicze, a także przyklasztorna szkoła i szpital.

Podczas uroczystości zaprezentowane zostały scenki związane z historią Polski oraz samego Mstowa. W przygotowanie uroczystości włączyło się wielu nauczycieli. Panie Wioletta Derda oraz Tatiana Całus odpowiedzialne były za scenariusz i reżyserię. Podczas uroczystości wysłuchać można było śpiewu chóru uczniowskiego szkoły podstawowej, chóru nauczycieli, solistów przygotowanych przez Panią Monikę Błachowicz. Swym śpiewem umilił wieczór, także Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Mstowie Pan Krzysztof Drynda.

Układy taneczne oraz sceny tematyczne przygotowane były przez: Adrianę Olech, Teresę Nowakowską, Anetę Pałczyńską, Magdalenę Marszałek, Ewelinę Dąbrowską, Jolantę Bekus, Beatę Sieradzką, Barbarę Szklarzyk, Agnieszkę Kowalczyk, Anatolię Benduch i Patrycję Ciastko. Oprawa plastyczna to zasługa Patrycji Ciastko, Ewy Kowalik – Zagórskiej oraz Piotra Kosińskiego. W organizację uroczystości włączyło się wielu nauczycieli. Swą pomocą służyli również Mariola Całus, Iwona Sowa, Ewa Wójcikiewicz, Justyna Klimczak, Aleksandra Matląg, Piotr Całusiński, Paweł Derda, Paweł Orlikowski oraz Małgortzata Porębińska - Niesmaczny.

Święto Edukacji Narodowej to doskonały moment aby zwrócić uwagę na trud i wysiłek, jaki wkładają na rzecz wychowania dzieci i młodzieży nauczyciele. Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody dla kadry nauczycielskiej oraz pracowników oświaty.

Uroczyste spotkania sprawiają, że społeczność naszej gminy ma możliwość wspólnego świętowania najważniejszych wydarzeń w kraju. Przyczynia się to do umacniania więzi społecznych pomiędzy mieszkańcami i pielęgnowania oraz kultywowania tradycji na ziemiach mstowskich.