21 marca nie tylko przychodzi wiosna... ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA / 2024-03-26

21 marca nie tylko przychodzi wiosna...
DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI, znany również jako ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA, to coroczne święto obchodzone 21 marca mające na celu zwiększanie świadomości na temat Zespołu Downa. Data nie jest przypadkowa, wada genetyczna powodująca ten zespół związana jest z wystąpieniem w 21 parze trzeciego chromosomu - stąd 21 marca. Natomiast kolorowe skarpetki- nie do pary stały się symbolem tego dnia z powodu kształtu chromosomu przypominającego właśnie tę część garderoby. Ich różnorodność i wielobarwność są wyrazem tolerancji i znakiem, że mimo odmienności można w pełni cieszyć się życiem.

Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji, którem celem było podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z Zespołem Downa. Nasi uczniowie i nauczyciele bardzo mocno zaangażowali się w ten projekt, ubierając tego dnia  kolorowe skarpetki i przygotowując gazetkę. W klasach 1-3 i grupach przedszkolnych dzieci obejrzały krótką bajkę o skarpetce Fredzi aby jeszcze lepiej zrozumieć ten trudny temat. Pamiętamy, że nasza społeczność to Szkoła Podstawowa w Mstowie i Filia w Kucharach.
Dziękujmy wszystkim za piękny akt solidarności i tolerancji. Jesteście wspaniali.
Koordynatorzy akcji : mgr Justyna Dawid, mgr Daria Wójcikiewicz, mgr Ewelina Dąbrowska