XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

W dniach 3 – 10 czerwca 2017 odbywa się XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie zbliża”.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto w ramach trwającej od 2001 roku akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Według D. Goldmana – autora książki „Inteligencja emocjonalna” – czytanie wspiera zdrowie emocjonalne, dobre samopoczucie psychiczne i moralne, umiejętność racjonalnego myślenia oraz zdolność nawiązywania dobrych i trwałych związków z ludźmi.

Warto rozpocząć czytanie dla dziecka już od pierwszych chwil jego życia. Pierwsze miesiące to czas, gdy mózg dziecka rozwija się bardzo dynamicznie. To naturalny proces, jednak wspierany dodatkowymi bodźcami sprawia, że staje się jeszcze bardziej intensywny. Zanim dziecko nauczy się mówić, uczy się rozumieć mowę. Niemowlę uczy się świata wszystkimi zmysłami – od początku warto więc pokazywać dziecku ilustracje w książkach. Z czasem zacznie na nie żywo reagować. Podczas czytania, pokazywania i objaśniania ilustracji w książkach może najważniejsze jest jednak, że jesteśmy blisko dziecka, dajemy mu poczucie bezpieczeństwa i budujemy zaufanie do świata. Dziecko czuje się ważne i akceptowane, a te uczucia staja się bezcennym fundamentem na całe życie.

Czytanie kilkulatkowi to także:
• Rozbudzanie ciekawości świata.
• Budowanie bogatego języka.
• Rozwijanie wyobraźni.
• Ćwiczenie koncentracji i umiejętności słuchania.
• Pogłębianie więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem.
• Uczenie myślenia i wartości moralnych.
• Wspólne przeżywanie z bohaterami książek emocjonujących przygód.
• Wyrabianie nawyku czytania i zdobywania wiedzy.
• Przygotowanie do wymagań, jakie stawia nauka w szkole.

Wspólne czytanie może bardzo pomagać w wychowywaniu dziecka. W książkach Znajdujemy często fragmenty, które mogą posłużyć jako rozwiązania konkretnych sytuacji, z którymi dziecko styka się w życiu. Dobra literatura dla dzieci daje dobre wzorce zachowania. Dla rodziców to bezcenna pomoc w kształtowaniu właściwych postaw i nawyków dziecka.

Czy ważne jest to, co czytamy dzieciom? Tak, gdyż przy pomocy książki „wyposażamy” ich umysły i serca – wpływamy na ich język, wiedzę, postrzeganie świata, rozwój zainteresowań, postawy i system wartości. Od nas – rodziców i nauczycieli – zależy, czy znajdą się tam śmieci, czy stworzymy piękne, bogate, harmonijne i ponadczasowe „wnętrze”.

Więcej informacji o akcji oraz porad dotyczących samego czytania znajdą Państwo na stronach: www.rodzinneczytanie.pl , www.calapolskaczytadzieciom.pl

Zachęcamy do udziału.

Zapraszamy do udziału w Konkursie Literackim pt. „Być kobietą…”.

Nauczycielka, bussines woman, szefowa, badaczka, matka, córka, dziewczyna – napisz, jaka jest współczesna kobieta – silna i niezależna, czy też krucha i delikatna? Nieprzewidywalna, zmienna, zaskakująca, a może…?

Wisława Szymborska w ten sposób pisze o kobiecie:

„(…) naiwna, ale najlepiej doradzi.

Słaba, ale udźwignie.

Nie ma głowy na karku, to będzie ją miała.

Nie wie, po co ta śrubka i zbuduje most”.

W ten sposób poetka oddała niezwykłą różnorodność płci pięknej. A co Ty o tym sądzisz? Jakie są Twoje spostrzeżenia na ten temat? Co przeżywasz, jakie masz doświadczenia z kobiecością, kiedy wkraczasz w dorosłość?

Przedstaw swoje refleksje w formie najlepszej dla siebie – w opowiadaniu, opisie przeżyć czy postaci, kartce z pamiętnika lub w wierszu. Spróbuj potraktować temat nieszablonowo i kreatywnie – pobaw się językiem i stwórz kawałek literatury.

Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich uczniów Zespołu Szkół w Mstowie – zarówno dziewczęta, jak i chłopców. Bo przecież na kobiecość warto spojrzeć z różnych punktów widzenia, dowiedzieć się, jak widzą ją także mężczyźni.

Prace należy złożyć w terminie do 28 lutego:

Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystości z okazji Dnia Kobiet.

ZAPRASZAMY!

Biblioteka2.jpg

Mstów 15.09.2016

Zasady korzystania z bezpłatnych podręczników, materiałów edukacyjnych

w Zespole Szkół – Szkole Podstawowej w Mstowie

© 2018 Szkoła Podstawowa w Mstowie. Wszelkie prawa zastrzeżone.