Logo
Slogan

Biblioteka

BIBLIOTEKA SZKOLNA 2023/2024

,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.’’

Wisława Szymborska

 

biblio201.png

Plan pracy biblioteki 

Poniedziałek: 8:00- 12.00

Wtorek: 8.00-13:45

Środa: 8:00-14.00

Czwartek: 8:00-14:30

Piątek: 8:00-12:45

 

Biblioteka jest ważnym centrum informacji dla każdej szkoły. Jest przyjazna dla uczniów, nauczycieli, rodziców oraz pracowników szkoły. Tutaj można wypożyczyć ciekawe książki oraz znaleźć ważne informacje. Czytelnicy mają wolny dostęp do półek i sami wybierają interesujące ich lektury i książki. W czytelni można skorzystać z księgozbioru podręcznego. Nikt tutaj nikogo nie ocenia, nie stawia stopni. Biblioteka dla wszystkich jest otwarta i codziennie zaprasza swoich czytelników.


ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU ,, ILUSTRACJA DO MOJEJ ULUBIONEJ KSIĄŻKI’’

12 marca 2024r. Rozstrzygnięto szkolny konkurs ,, Ilustracja do mojej ulubionej książki’’ skierowany do uczniów klas I-III. Jury w składzie: Katarzyna Błachowicz, Aneta Pałczyńska i Katarzyna Knysak wyłoniło zwycięzców:

I miejsce – Julia Cierpiałowska kl. III a

II miejsce – Kornelia Radecka kl. II b

III miejsce Emilia Wójcikiewicz kl. II a

Wyróżnienie: Adam Służałek kl I a oraz Kinga Osuchowska kl. II a

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.

ilustracja_241.jpg


WIZYTA W PUBLICZNEJ BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ RODN ,, WOM’’ W CZĘSTOCHOWIE
18 grudnia 2023r. uczniowie klasy II b wraz z Paniami Beatą Sieradzką i Katarzyną Knysak uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych pt. ,,Lasse i Maia na tropie. Jak zostać książkowym detektywem.’’ prowadzonych przez Panią dr Agatę Arkabus nauczyciela bibliotekarza  Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN ,,WOM’’ w Częstochowie.  Celem zajęć było propagowanie czytelnictwa  oraz rozwijanie zainteresowania literaturą wśród dzieci. Uczniowie z dużym zaangażowaniem rozwiązywali książkowe zagadki i chętnie uczestniczyli w zajęciach.

detektyw241.JPGdetektyw242.JPGdetektyw243.JPG

 

pdf IMG_20240214_0001.pdf

 

PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE GMINNEJ W MSTOWIE

            Dnia 23 i 27 listopada br. dzieci z oddziału przedszkolnego  uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych z cyklu spotkania z książką w Bibliotece Gminnej w Mstowie. Tym razem książką tą była publikacja pt. ,,Wypożyczalnia skrzydeł- opowieść o magii czytania.’’ Książka Iwony Pietrzak-Płachty– laureatki konkursu Nauczyciel Roku 2022 oraz nagrody im. Janusza Korczaka 2022 oraz malarki Matyldy Koneckiej to pełna metafor, bogato ilustrowana książka obrazkowa, pokazująca bezcenną moc drzemiącą w czytaniu. To opowieść o magicznym świecie dostępnym na wyciągnięcie ręki.

            Dla niektórych przedszkolaków z była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachowywać.  Paniom bibliotekarkom z Gminnej Biblioteki w Mstowie dziękujemy za ciekawe zajęcia i współpracę. 

biblioprz231.jpg  biblioprz232.jpg biblioprz233.JPG


HARCERZE CZYTAJĄ DZIECIOM

Dnia 13 listopada 2023 roku w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie
pt. „Harcerze czytają dzieciom”.  Gościem, który zawitał do naszych najmłodszych była Anna Bednarek- uczennica naszej szkoły, harcerka 23 Mstowskiej Drużyny Harcerskiej Amonit. Anna przeczytała dzieciom legendę o Lechu, Czechu i Rusie. To jedna z najstarszych polskich legend. Opowiada o początkach państwa polskiego oraz pochodzeniu jego godła i pierwszej stolicy Polski. Dzieci wysłuchały legendy z zainteresowaniem. Była to dobra okazja do zainteresowania dzieci historią naszego kraju, rozbudzenia zainteresowań czytelniczych oraz poszerzenia horyzontów. Ani bardzo dziękujemy za poświęcony czas. 

harcbibl231.JPG   harcbibl232.JPG

 

 

WIZYTA W BIBLIOTECE GMINNEJ W MSTOWIE

16 listopada 2023 r. klasa IV b wzięła udział w lekcji bibliotecznej. Uczniowie wspólnie z nauczycielami, Panią Katarzyną Błachowicz oraz Panią Katarzyną Knysak, wybrali się z wizytą do Gminnej Biblioteki w Mstowie. Celem wyjścia było wzięcie udziału w lekcji bibliotecznej prowadzonej przez bibliotekarzy Panią Annę Żyłę oraz Panią Agnieszkę Flaszkę- Kwiatkowską. Uczniowie podczas zajęć obejrzeli prezentację multimedialną pt. Historia książki, zapoznali się z księgozbiorem biblioteki oraz jej katalogami. Lekcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.  Bibliotekarzom z Gminnej Biblioteki bardzo dziękujemy za współpracę.

gminna231.JPG    gminna232.JPG

WARSZTATY CZYTELNICZE 

Dnia 8 listopada 2023r. w naszej szkole odbyły się warsztaty czytelnicze nt. Czytanie poszerza horyzonty. Dlaczego warto czytać w dobie multimediów. Spotkanie poprowadził Pan Grzegorz Kulikowski- księgarz z dużym stażem o bardzo bogatym doświadczeniu czytelniczym, współpracujący ze szkołami w celu zakupu książek. Uczniowie starali się znaleźć odpowiedzi m.in. na pytania: czy warto czytać książki, czy książki rzeczywiście są nudne, czy Robert Lewandowski czyta książki, po czym można rozpoznać człowieka, który czyta. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

           ksiazki231.JPG  ksiazki232.JPG

                                                                                                                      

PASOWANIE NA CZYTELNIKA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

          Dnia 9 listopada 2023r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy Ia i I b. Głównym celem uroczystości była promocja czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły, zachęcenie do korzystania z biblioteki szkolnej, jak również czytelni, wypożyczania i poszanowania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pierwszoklasiści dowiedzieli się, jak powstają książki oraz dlaczego tak ważna jest umiejętność czytania. Wysłuchali wiersza Jana Huszczy „Skarga książki”, omówili szczegółowo zasady poszanowania książek, jak również korzystania z biblioteki oraz czytelni.  Następnie w obecności Pani Dyrektor mgr Beaty Miry oraz wychowawców pani Anatolii Benduch i pani Marzeny Radeckiej złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zakładki do książek, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu . Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem przyjaznym, radosnym, bezpiecznym, takim, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.

Zapraszamy serdecznie wszystkich uczniów!

         zakladka231.JPG  zakladka232.JPG                                                                                                             

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest corocznie 29 września, a jego głównym celem jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

O pozytywach jakie niesie głośne czytanie warto mówić dużo i często, stanowi ono bowiem wielką skarbnicę korzyści. Czytanie poprawia nastrój, utrzymuje więzi społeczne oraz przeciwdziała nieśmiałości. Wzmacnia pamięć, koncentrację i uwagę oraz zwiększa zasób słownictwa. To tylko niektóre korzyści wynikające z głośnego czytania.

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania uczniów klas IIa i II b odwiedziła Dyrekcja Szkoły Pani Beata Miry oraz bibliotekarka Pani Katarzyna Knysak. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały ostatniego rozdziału książki Justyny Bednarek pt. ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek ‘’ czyli ,, Opowieść o skarpetce dziesiątej, która pomogła odzyskać dobry humor choremu dziecku i dostała bardzo ważne stanowisko w szpitalu.’’

Podsumowaniem zajęć była praca plastyczna w postaci wykonania przez dzieci skarpetki dziesiątej- prawej, białej w czerwone kropki.        

 

bib1.jpg                   bib4.jpg

 bib2.jpg                        bib3.jpg   

 

KONKURSY

pdf okładka.pdf

 

pdf zakładka.pdf

 

 

 

pdf Regulamin_Biblioteki_Szkolnej_2022-2023.pdf

 

plik ZALETY_CZYTANIA_KSIĄŻEK_-_2_strona_(1).docx

 

 

 

 

Drukuj stronę »
^ do góry