Andrzejkowe wróżby / 2020-12-02

Andrzejki w tym roku nieco różniły się od zabaw andrzejkowych z poprzednich lat w naszej szkole. Spowodowane to było sytuacją epidemiologiczną w Polsce. Uczniowie nie mogli wspólnie się zgromadzić i spędzić tego dnia razem. Ale to nie oznacza, że nie było wróżb i fajnej zabawy. Uczniowie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej poznali historię i tradycje andrzejkowe. Najbardziej znanym zwyczajem andrzejkowym jest wróżenie. Kiedyś, w dzień świętego Andrzeja, wróżyły sobie jedynie niezamężne dziewczęta. Wróżby traktowano poważnie, wierzono, że jeśli są dobrze wykonane na pewno się spełnią. Dziś to tylko przyjemny dodatek do andrzejkowej imprezy. Nie są zarezerwowane też jedynie dla dziewcząt – 29 listopada wróżą sobie również chłopcy. I tak też było, uczniowie mogli wróżyć swoją przyszłość za pomocą wróżb online. Były wróżby: kim zostanę w przyszłości, której but na progu stanie-pierwsza panna na wydanie, Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze. Wróżby te pobudziły wyobraźnię dziecięcą, pozwoliły oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.