Czytanie z Mikołajem, czyli „ Bajki z górnej półki” / 2022-12-13

W tym roku Mikołaj przybył z workiem prezentów i klasyką polskich bajek.

Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Mstowie postanowiła uhonorować Rok Polskiego Romantyzmu oraz włączyć się w Narodowe Czytanie „ Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, a jednocześnie sprawić wiele radości naszym dzieciom i młodzieży.  Rodzice powrócili do tradycji przedstawiania bajek dla wszystkich uczniów z okazji mikołajek. Wraz z nauczycielami przygotowali wspaniały spektakl, w którym tradycja i zabawa były w pierwszej parze.

Najpierw widzowie przenieśli się do karczmy Rzym, by z polską szlachta obserwować pojedynek między Panem Twardowskim a Mefistofelesem. Potem poznali historię przyjaźni Mieszka i Leszka oraz spryt lisa w podwórkowej odsłonie.

Po wieszczu Adamie, przyszedł czas na hrabiego Aleksandra Fredrę, który ukazał kulisy trudnego sąsiedztwa Pawła i Gawła, złudę baniek mydlanych oraz smutną historię żabek. Na koniec małpa zażyła zbyt gorącej kąpieli, co nie zniechęciło aktorów do piosenki oraz tańca, w których zachęcali do szorowania rąk i buzi.

Barwny i dynamiczny spektakl zachwycił widzów w każdym wieku. Gra aktorska znacząco wykraczała poza ramy amatorskiego przedstawienia, a kostiumy oraz scenografia kolorami, detalami i pomysłowością dopełniły całości niezwykłej bajki. Piosenki po mistrzowsku wykonywane również w duetach małych i dużych wzruszały lub porywały do tańca. Taniec także okazał się żywiołem wspaniałych aktorów, którym niestraszny był nawet oberek czy pląsy żabek z bocianem.

Były bańki, gąbki, dymy, duchy… słowem kreatywność teatralna z górnej półki!

Na koniec przyjechał Mikołaj z Paniami Mikołajowymi i rozdał wszystkim dzieciom prezenty, czyli wszystkie były grzeczne J

W przygotowaniu bajki wzięli udział:

Aktorzy, piosenkarze i tancerze:

Karolina Bednarek

Tomasz Synowiec

Patrycja Świerczyńska

Tomasz Wyrzykowski

I wyjątkowe śpiewające dziewczyny:

Michalina Juchnik i Zuzanna Brzeszczak

Scenariusz – Magdalena Marszałek

Tatiana Całus

Reżyseria – Magdalena Marszałek

Justyna Dawid

Oprawa muzyczna i choreografia - Monika Błachowicz

Pomoc techniczna- Tomasz Derda

Scenografia - Ewa Kowalik – Zagórska

Tatiana Całus

Magdalena Marszałek

Justyna Dawid

Anna Kloczkowska

Oprawa techniczna - Anna Kloczkowska

Monika Jackowska

Teresa Nowakowska

Zdjęcia- Adriana Olech

Podziękowania dla Krzysztofa Dryndy i Artura Śpiewaka za pomoc przy nagłośnieniu i oświetleniu.

Dziękujemy również uczniom za zaangażowanie w przygotowanie i sprzątanie scenografii.