DZIEŃ GÓRNIKA / 2020-12-08

Grudzień jest miesiącem, który kojarzy się nie tylko ze świętami, Mikołajem, ale także ze św. Barbarą i obchodami górniczego święta.

Z okazji obchodzonego 4 grudnia święta górników „Barbórki” uczniowie edukacji wczesnoszkolnej podczas nauki zdalnej na platformie Teamis zapoznali się trudną i niebezpieczną pracą górnika. Poznali historię powstania węgla, oglądając film edukacyjny „Barbórka, Dzień Górnika” i legendę „Skarbnik, Duch Kopalni”.

Uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca górnika, z czego składa się mundur górniczy (czako górnicze – czapka, kurtka górnicza, białe rękawiczki, czarne spodnie, czarne buty, szpada górnicza), jak wygląda strój roboczy i galowy górników, czym jest Barbórka? (dzień Górnika), kim jest Skarbnik? (Duch kopalni), kto to są Gnomy (krasnale o twarzach podobnych do ludzi). Uczniowie w tym dniu wzięli udział w wirtualnej wycieczce do Kopalni Soli w Wieliczce. W ramach edukacji techniczno- plastycznej wykonali prace przedstawiające trudny zawód górnika.