Norwid w naszej szkole - sejmik z okazji 200. rocznicy urodzin artysty / 2021-09-30

27 września w naszej szkole odbył się sejmik z okazji 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas VI – VIII oraz zaproszeni Goście z IX Liceum Ogólnokształcącego noszącego imię właśnie tego wybitnego polskiego poety, prozaika, malarza, rzeźbiarza i rytownika. Podczas przedstawienia uczniowie poznali sylwetkę Cypriana Norwida dzięki prezentacji przygotowanej przez Wiktorię Gołdy, Julię Jastrzębską, Natalię Wilczyńską oraz Jakuba Zgardzińskiego – uczniów klasy VIII b. Następnie zgromadzeni wysłuchali recytacji wierszy „Moja piosenka II” i „Wspomnienie” w wykonaniu Adama Koszewskiego, Bartosza Gołdy, Mai Nowak, Igi Gajdy, Pawła Charaziaka, Cypriana Śpiewaka, Julii Jastrzębskiej, Zofii Zgardzińskiej, Kacpra Kinkela, Zuzanny Urbaniec i Kacpra Łapuchy.

Ostatnim, ale jakże ciekawym, punktem była prelekcja licealistów nt. ich pracy nad publikacją „(Nie)tylko Norwid”, która ukazała się niecały miesiąc temu. Agata Jastrzębska i Łukasz Piłat podzielili się efektami pracy swojej, swoich kolegów oraz nauczycieli IX Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie, a na ręce Pani Iwony Sowy przekazali dwa egzemplarze tejże książki. Następnie Kinga Nowakowska opowiedziała, ilustrując filmikami, jakie zainteresowania można jeszcze rozwijać w reprezentowanej przez naszych Gości szkole. Sejmik zakończyły podziękowania dla wszystkich osób, które przyczyniły się do uświetnienia obchodów 200. rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida.