Obchody rocznicy uchwalenia KONWENCJI O PRAWACH DZIECKA w naszej szkole obchodziliśmy 21 listopada / 2023-11-28

Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa. Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowane przez Polskę w 1991 roku.

Polska może poszczycić się bogatą tradycją związaną z promowaniem praw dziecka, począwszy od postaci Janusza Korczaka, cenionego na świecia działacza na rzecz godnego traktowania dzieci, po Ludwika Rajchmana- pomysłodawcę stworzenia międzynarodowej organizacji działającej na rzecz dzieci- UNICEF. Polska była również inicjatorem powstania Konwencji o prawach dziecka, gdzyż przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ pierwszy projekt.

Cieszymy się, że mogliśmy w naszej szkole świętować ten szczególny dzień. Wszyscy przyszliśmy ubrani na niebiesko. Klasy zostały przepięknie udekorowane. Powstało wiele pięknych i niosących pozytywne wartości plakatów. Na uwagę zasługuje również zaangażowanie samorządu uczniowskiego wraz z opiekunem, który przygotował tablicę informującą o prawach dziecka, znajdującą się na pierwszym piętrze w naszej szkole.

Jesteśmy dumni, że nawet przedszkolaki, pięknie ubrane na niebiesko, również mogły poznać prawa dziecka. Świętowanie tej szczególnej rocznicy przysporzyło nam wiele radości ale również refleksji i poczucia solidarności z dziećmi mieszkającymi tam gdzie łamane są ich prawa.