Spotkanie młodzieży polsko-niemieckiej w Gersfeld / 2023-05-10

Poznawanie obyczajów panujących w Hesji, zwiedzanie historycznej Fuldy oraz słynącego z ponad 300 krajowych i międzynarodowych banków Frankfurtu , ponadto nawiązywanie nowych kontaktów, a przede wszystkim rozwijanie kompetencji językowych poprzez wspólną zabawę to tylko niektóre wśród wielu założonych celów szkolnej wymiany młodzieży wspieranej przez PNWN JUGENDWERK

W dniu 23 kwietnia 2023 r. rozpoczęła się kolejna, tygodniowa przygoda u naszych zachodnich sąsiadów. W projekcie polsko-niemieckiej wymiany szkolnej uczestniczyło 18 uczniów z naszej szkoły oraz z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Jaskrowie i Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Małusach Wielkich. Pod okiem opiekunów; Aleksandry Bekus, Gabrieli Wysockiej-Rozenberg i Małgorzaty Porębińskiej-Niesmaczny nasza młodzież , wspólnie ze szkołą partnerską Rhönschule Gersfeld, realizowała program współpracy polsko-niemieckiej.

Oprócz zwiedzania Frankfurtu , zabytkowego frankońskiego miasta oraz barokowego klimatu Fuldy organizator zaplanował również szaleństwa w parku linowym , wędrówkę na Wasserkuppe wraz z przejażdżką na torze saneczkowym. Ponadto wspólne gotowanie polskich potraw, warsztaty z rękodzieła z drewna, grillowanie, gra w minigolfa, dyskoteka, poznanie obyczajów naszych sąsiadów oraz wspólne spędzanie czasu z niemiecką rodziną ułatwiły uczestnikom obalić barierę językową i mentalną. I tak oto tydzień spędzony w gronie niemieckiej społeczności zaowocował w nawiązaniu głębszej więzi między młodzieżą obu państw.

Z niecierpliwością czekamy na rewizytę, która będzie miała miejsce na naszej szkole już za rok.

Koordynator projektu: mgr Aleksandra Bekus