Spotkanie ze stomatologiem / 2021-03-17

W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Kim będę gdy dorosnę” z zakresu doradztwa zawodowego w klasie 3b uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych z zakresu profilaktyki i higieny jamy ustnej. Gościem zajęć była lekarz dentysta Pani Patrycja Heręży –Dydyńska, specjalista stomatologii zachowawczej z endodoncją. Uczniowie na zajęciach poznali zawód stomatologa. Pani doktor opowiedziała uczniom, na czym polega praca stomatologa, jak ważne dla naszego zdrowia jest codzienne mycie zębów, sposób odżywiania oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Podczas spotkania Pani Heręży-Dydyńska zabrała uczniów na wirtualną wycieczkę do swojego gabinetu stomatologicznego. Zapoznała dzieci z wyposażeniem gabinetu, wyjaśniła jak leczy się zęby, pokazała rodzaje i działanie sprzętu medycznego wykorzystywanego w stomatologii. Wielkie zainteresowanie uczniów wzbudziła prezentacja całego etapu leczenia chorego zęba, którą pani doktor przeprowadziła na specjalnym modelu uzębienia. Uczniowie mogli także zobaczyć rodzaje i kolory plomb, jakich używa się podczas leczenia zębów, jak również poznać narzędzia, jakimi posługuje się lekarz – stomatolog. Uczestnicy zajęć wykazywali duże zainteresowanie tematem, bardzo aktywnie uczestniczyli w rozmowie i chętnie zadawali pytania. Na zajęciach nie zabrakło pokazu rodzajów szczotek, środków potrzebnych do higieny jamy ustnej oraz prezentacji prawidłowego szczotkowania zębów, którą pani stomatolog również zademonstrowała na specjalnym modelu. Uczniowie otrzymali szczotki, którymi mogli wyszczotkować zęby zgodnie z podaną instrukcją pod okiem fachowca z zachowaniem obowiązujących zasad epidemiologiczno-sanitarnych. Na koniec spotkania Pani stomatolog Patrycja Heręży -Dydyńska , w-ce dyr SP Mstów Pani Anika Wasil i Pani Teresa Nowakowska wręczyły dzieciom dyplomy i medale "Dzielnego pacjenta". Spotkanie to oprócz tego, że wprowadziło miłą i przyjazną atmosferę, sprawiło, że dzieci wiele dowiedziały się na temat profilaktyki i higieny jamy ustnej.

Ta lekcja z pewnością na długo zostanie w pamięci Uczniów ;)

Wychowawca klasy 3b mgr Beata Sieradzka